11. sep 2019

Valg til repræsentantskabet 2019

Valget til repræsentantskabet 2019 er afsluttet. Du kan her se listen over de valgte.

I år var der valg i repræsentantskabets ulige valggrupper, dvs.:

  • Valggruppe 1: JA
  • Valggruppe 3: Den Danske Dyrlægeforening
  • Valggruppe 5: Danmarks Jurist- og Økonomforbund
  • Valggruppe 7: Lægeforeningen
  • Valggruppe 9: Præsteforeningen
  • Valggruppe 11: Dansk Tandlægeforening/ ATO
  • Valggruppe 13: Ingeniørforeningen

 

Valget er i gennemført i henhold til vedtægternes §16. Der blev kun opstillet det antal kandidater og suppleanter, som valggrupperne har pladser til, hvorfor der ikke skal afholdes yderligere valg.

Det samlede repræsentantskab hos Akademikernes A-kasse er som følger:

AKA Repræsentantskab

Efter valg til ulige   valggrupper 2019

 

 

Valggruppe 1: JA

Navn:

Repræsentant

(Poul) Michael Øllgaard

Repræsentant

Steen Ove Gelsing

Repræsentant

Kathrine Schack Madsen

Suppleant

Trine Sofie Nielsen

   

Valggruppe 2: Forbundet Arkitekter og Designere

 

Repræsentant

Peter Toftsø

Repræsentant

Peter Runge

Suppleant

Sabina Happel

Suppleant

Michael Klæbel

   

Valggruppe 3: Den Danske Dyrlægeforening

 

Repræsentant

Anne Marie Lassen-Nielsen

Repræsentant

Christine Fossing

Suppleant

Marianne de Leon

   

Valggruppe 4: Pharmadanmark

 

Repræsentant

Rikke Løvig Simonsen (Næstformand i bestyrelsen)

Repræsentant

Lone Christensen

Suppleant

Lene Hansen

 

Valggruppe 5: Djøf

 

Repræsentant

Sara Gundelach Vergo

Repræsentant

Anne Otto Hansen

Repræsentant

Caroline Adolphsen

Repræsentant

Emma Helbo

Repræsentant

Helene Birgitte Rasmussen

Repræsentant

Henrik Engelbrecht Nielsen

Repræsentant

Henrik Funder

Repræsentant

Jannik Johannsen

Repræsentant

Jens Ingerslev Olsen

Repræsentant

Johanne Vase Legarth Nordmann

Repræsentant

Katrine Bjerre Milling Eriksen

Repræsentant

Lisa Herold Ferbing

Repræsentant

Pui Ling Lau

Repræsentant

Simon Kristian Frøsig

Repræsentant

Charan Nelander

Suppleant

Anne Bach Waagstein

Suppleant

Anne Højer Simonsen

Suppleant

Annemarie Skodborggaard

Suppleant

Bjarke Vium Søndergaard

Suppleant

Charan Nelander

Suppleant

Claudia Chantal Berger

Suppleant

Jonas Lehmann Rasmussen

Suppleant

Jonas Svane Jakobsen

Suppleant

Lene Østerbæk

Suppleant

Line Sønderby Christensen

Suppleant

Mads Bielefeldt Stjernø

Suppleant

Mads Fløe Holm

Suppleant

Mads Henriksen

Suppleant

Mette Hvid Johannesen

Suppleant

Rasmus Thingholm

   

 

Valggruppe 6: Den danske Landinspektørforening

 

Repræsentant

Kim Oberg Jessen

Repræsentant

Vibeke Boisen Brandhof

Suppleant

Christian Peter Hansen

Suppleant

Kim Ingemann Christensen

   

Valggruppe 7: Lægerne  

Repræsentant

Helga Schultz

Repræsentant

Lisbeth Lintz Christensen

Suppleant

Anne Jung

Repræsentant

Susanne Stabel Gren

Suppleant

Jesper Brink Svendsen

Suppleant

Cæcilie Trier Sønderskov

   

Valggruppe 8: Dansk Musikpædagogisk Forening

 

Repræsentant

Ole Helby Petersen

Repræsentant

Peter Bjerregaard

Suppleant

Simon Junker Tang

Suppleant

David Efraim Poulsen

   

Valggruppe 9: Præsteforeningen

 

Repræsentant

Christen Staghøj Sinding

Repræsentant

Jørgen Degn Bjerrum

Suppleant

Jens Peder Baggesgaard

Suppleant

Majbritt Breinholt Christensen

   

Valggruppe 10: Dansk Psykolog Forening

 

Repræsentant

Eva Secher Mathiasen

Repræsentant

Camilla Wulf-Andersen

Suppleant for Eva SM

Arne Grønborg Johansen

Suppleant for   Camilla W-A

Charlotte Igel

   

 

Valggruppe 11: Tandlægeforeningen/Ansatte Tandlægers Organisation   (ATO)

Repræsentant (Tandlægeforeningen)

Charlotte Juhl Groule

Repræsentant (ATO)

Marianne Bjerke

Suppleant

Joakim Lilholt

   

Valggruppe 12: Bibliotekarforbundet/Dansk Kiropraktor Forening/Hovedorganisationen   af Officerer i Danmark/Foreningen af Skibsinspektører under Søfartsstyrelsen

Repræsentant

Tine Segel

Repræsentant

Kim Jesper Josefsen

Suppleant

Jette Fugl

Suppleant

Kristoffer Harboe

 

 

Valggruppe 13: Ingeniørforeningen IDA

 

Repræsentant

Thomas Damkjær Petersen

Repræsentant

Lasse Grønbech

Repræsentant

Anders Vive Nielsen

Repræsentant

Andreas Moesgaard Christiansen

Repræsentant

Anette Bruun Lindholm

Repræsentant

Bolette Mohr Sillassen

Repræsentant

Dan D. Christensen

Repræsentant

Erik Nicolaisen

Repræsentant

Gitte Krusholm Nielsen

Repræsentant

Jakob Rosenlund Nørremark

Repræsentant

Jesper Terp

Repræsentant

Juliane Marie Neiiendam

Repræsentant

Jørgen Olsen

Repræsentant

Laura S. Dam

Repræsentant

Lene Dyrskov Toftgaard

Repræsentant

Lisbeth Dahl Jørgensen

Repræsentant

Marc Fussinger

Repræsentant

Marianne Kjersgaard

Repræsentant

Morten Brok Gentsch

Repræsentant

Morten Thiessen

Repræsentant

Nicolai Schiørring

Suppleant

Daniel Dittlau Pedersen

Suppleant

Jens Nedergaard

Suppleant

Lone Randi Faber

Suppleant

Malene Hovgaard Vested

Suppleant

Line Precht Jensen

Suppleant

Bent Jyde Clemmensen

Suppleant

Michael Fahlgren

Suppleant

Laura Klitgaard

Suppleant

Troels Richter

Suppleant

Mikkel Karulf

Suppleant

Hanne Jerrik Sørensen

Suppleant

Bo Skovgaard Christensen

Suppleant

Jens Andresen

Suppleant

Karin Sletskov Henriksen

Suppleant

Henrik Nielsen

Suppleant

Ole Schultz

Suppleant

Jacob Bom Madsen

Suppleant

David Odgaard Ravn

Suppleant

Christoffer Koza Hansen

Suppleant

Samir Salameh

Suppleant

Heidi Gade Andersen

   

Valggruppe 14: Maskinmestrenes Forening og Dansk Formands Forening

Repræsentant

Jan Rose Andresen 

Repræsentant

Niels Larsen

Repræsentant

Kim Bøje Madsen

Suppleant (MF)

Lars Kristian Have Hansen

Suppleant (MF)

Morten Bastrup Kold

Suppleant (DFF)

Lars Erik Hansen